Bacaklarda Diğer Sinir Sıkışmaları

Lateral femoral kutanöz sinir tuzaklanması (Meraljia parestetika)

Bacağın dış yüzünün duyusunu sağlayan bu sinir kasık hizasında kas ve bağların arasından çıktığı yerde sıkışarak şikayetlere neden olmaktadır. Tuzaklanma nedenleri; obezite, sıkı kemer ve elbise kullanma alışkanlığı, uzun süreli anormal pozisyonda oturma ve o bölgeye ait bazı ameliyatlardır.

Hastanın bacak dış yüzünde dik pozisyonda azalma gösteren karıncalanma, soğukluk, yanma hissi ve şimşek çakar tarzda ağrılar vardır. Başlangıçta fiziksel aktivitenin değiştirilmesi, sıkı kemerler, korse ve bağların kaldırılması ve kilo verme gibi konservatif yaklaşımlar tercih edilmektedir. Rahatlatma olmaz ise kasık bölgesine lokal sinir blokları veya steroid enjeksiyonları uygulanır.

Bu tedavilere yanıt vermeyen hastalarda kasık bölgesinde sinirin sıkıştığı yerden kurtarılması amacıyla cerrahi dekompresyon (rahatlatma) düşünülmektedir.

Peroneal sinir tuzaklanması (Fibular tünel sendromu)

Peroneal sinir en çok diz yan kenarında fibula denilen bacak kemiği ile kaslar ve bağlar arasında sıkışmaktadır. Ayak dorsifleksörleri denen ve ayağı bilekten yukarı kaldırmayı sağlayan kasların güçsüzlüğü ile karakterizedir. Hasta yürürken ayak bileğini düz tutamadığı için sürüklemek zorunda kalır. Aynı zamanda ayak yüzünde uyuşma da vardır. Bu nedenle bazen bel fıtığına bağlı sinir kökü basıları ile karışabilmektedir.
Peroneal sinir tuzaklanma nedenleri internal (fibula ve distal femur kırıkları, diz ekleminin komplet çıkıkları, travmaya bağlı dizin aşırı gerilmesi, cerrahi işlemler sırasında sinir hasarı, peroneal damarların anevrizmaları, osteokondroma gibi tümörler ve sinovial kistler) ve eksternal (sıkı elastik örtü, sargı, bandaj, flaster ceket, fiberglass spIintler, diz sabitleyiciler, bacak ortezleri, turnikeler ve buz paketleri) gibi nedenlerden kaynaklanır.
Akut olaylarda duyudan daha fazla motor tutulum ön plandadır. Kist ve tümör gibi daha kronik olaylarda ise ağrı ve yavaş ilerleyen motor ve duyu rahatsızlıkları vardır. Elektrodiagnostik (EMG) değerlendirme tanı ve prognozun (seyir) belirlenmesi için gereklidir. Tuzaklanma stupor, koma veya genel anestezi altındaki hastalarda pozisyonel olarak ortaya çıktığı kadar mesleki olarak diz çökme ve eğilmelerde de görülmektedir. Aşırı kilo kaybını takiben oluşan tuzaklanmanın sebebi fibula başında travmaya karşı sinirin hassasiyet kazanmasıdır.