Diğer Sinir Kesileri ve Cerrahi Tedavileri

Santral sinir sistemindeki beyin ve omuriliğin yaralanmalarında iyileşme oldukça kısıtlıdır, Buna karsilik periferik sinirde iyileşme kapasitesi oldukça yüksektir. Tamamen hasarlanmış periferik sinirlerde bile iyi ve zamanında yapılan tamirler sonrasında, hastada herhangi bir arıza kalmayacak derecede iyileşme olabilir.

Periferik sinir kesildiğinde sinirin kesilen yerin altında kalan sinir bölümü erimeye başlar buna “Wallerian Dejenerasyon” denir. Sinir tamir edildiğinde kesinin üzerinde kalan sağlam kısım aşağıya Wallerian dejenerasyona uğrayan kısma doğru ilerler. Bu büyüme hızı yaklaşık olarak günde 1 milimetre kadardır. Bu yaklaşık olarak ayda 3 cm yılda 36 cm kadardır. İyileşen sinir kasa ulaştığında kaslarda hareket tekrar baslar. Bu süreç bazen aylar sürer ve bu nedenle kaslarda atrofi denilen erime görülür.

Bu zaman faktörünün bilinmesi çok önemlidir bu nedenle hastaların sabırlı umutlarını kaybetmeden beklemeli ve pasif egzersiz yaparak ilgili eklemin hareketsizlikten donmasının engellemesi gerekmektedir.
Cerrahi Tedavi (Mikroşirürji)

– Tendon yada sinir kesileri 3 hafta içinde onarılmalıdırlar. 3 haftayı geçen durumlarda veya sinir yada tendonda parça kaybı varsa sinir yada tendon grefti (başka bir yerden parça alınması) gerekir. Sinir onarımları mutlaka mikrocerrahiyle yapılmalıdır.
– Sinir kesileri 1 yıl içinde onarılmazsa kaslarda motor hareketin, 3 yıl içinde onarılmazsa duyunun geri dönmesi beklenmez.

Fizik Tedavi Sürecinde Amaçlananlar

– Ödem,ağrı ve enflamasyonun kontrolünün sağlanması
– Eklem hareketlerinin korunması
– Etkilenen kasın aşırı geriliminin önlenmesi
– Sağlam kasların kuvvetinin korunması
– Kas erimelerinin önlenmesi
– Duyu kaybının tekrar kazanılması
– Fonksiyonların korunması,sürdürülmesi veya arttırılması
– Hastanın eğitimi (koruma ve hareket konusunda cesaretlendirme)