Sırtım Ağrıyor! Ne yapayım ?

Sırtım Ağrıyor! Ne yapayım ?

Sırt ağrısı dünyada her 5 kişiden birinde görülür. Sırt ağrısına neden olan bir çok hastalık vardır. Bunlardan en sık rastladıklarımızı sizinle paylaşmak istiyorum.

Myofasiyel ağrı sendromu (Kas ağrısı)

Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde artmıştır. Yapılan çalışmalara göre; uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu mevcuttur. Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri etkilemektedir.
Ağrının tipik özelliği: Bu hastalarda, genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basmakla ağrının tetiklendiği noktalar bulunur. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları daha fazla arttırır.

Boyun fıtığı

Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabilir Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabilir. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sırt ağrısı kaynağı olabilir. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle beraber, bu sorun daha nadir olarak görülür.
Ağrının tipik özelliği: Ağrıya özellikle kolda güç kaybı veya uyuşukluk eşlik ediyorsa, boyun fıtığının habercisi olabilir.

Fibromiyali (Yumuşak doku romatizması)

Fibromyalji kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına neden olan bir tablodur. Hastalar sıklıkla sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikayetçi olurlar. Şikayetler soğuk hava, yorgunluk ve stresle artar. Bu grup hastada baş ağrıları, bağırsak sorunları (özellikle şişkinlik) ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözlenir. Depresif duygu durum hastaların ağrıya hassasiyetini arttırır. Bu nedenle hastaların bu yönden de tedavi olmaları ağrıların tedavisini kolaylaştırıyor.
Ağrının tipik özelliği: Hastalar sabah yorgun ve ağrılı olarak uyanırlar. Bazen vücudun sağ, bazen sol yarısı etkilenebilir. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ve sırt ağrısı da eşlik edebilir.

Skolyoz (Omurga Eğriliği)

Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşını da dikkate almak gerekir. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebilir. Örneğin gelişme çağındaki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi sırt ağrısı olabilir. Şikayetler uzun süre bilgisayar başında kalındığında artış gösterir. Bu hastalığın sıklıkla takip edilmesi gerektiği için erken dönemde doktora başvurulması gerekir.
Ağrının tipik özelliği: Çocuk ve adolesanlarda genellikle ağrı olmayabilir. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri bu hastalığa işaret eder.

Osteoporoz

Yaşlı ve kadın hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz) belirtilerini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebilir. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebilir.
Ağrının tipik özelliği: Belli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet olur. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik sergiler.

Sırt ağrısında bu belirtilere dikkat!!!

Daha nadir olmakla beraber omurgaları tutan kötü huylu hastalıklar (kanser gibi) da sırt ağrısına neden olabiliyor. Bu yüzden ağrı gece başlıyorsa veya sürekli ya da şiddetli ise ve kilo kaybı varsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Sağlıklı günler dilerim…
Dr.Öğretim Üyesi Kenan Kıbıcı