Rathke Kleft Kistleri

Rathke Kleft Kistleri

Rathke kleft kistleri nadir ve iyi huylu olsalar da hormonal ve görme rahatsızlıkların önemli bir nedenidir. Genellikle küçüktürler ve bulgu vermezler. Fakat bazen bulgu verebilirler.

Rathke kleft kistlerinin embriyo gelişimin 4. gestasyonel haftasında şekillenen Rathke yarığı kalıntılarından geliştiği bilinmektedir. Bir çeşit iyi huylu tümördür.

Klinikte 3 temel özellik gösterir;

  1. Endokrin rahatsızlık (hormonal bozukluklar)
  2. Baş ağrısı
  3. Görme (vizüel) bozuklukları

Hormonal (endokrin) rahatsızlık vakaların % 50’sinde görülen en yaygın özelliktir. En sık görülen hormonal bozukluk hiperprolaktinemi (süt salgılayan hormonun fazla salgılanması), büyüme hormonu yetersizliği, tüm hipofiz hormonkları eksikliği, tiroid hormonu eksikliği ve kortizol hormonu eksikliğidir.

Tanı koymak için Hipofiz MR incelemesi gereklidir. Rathke kleft kistleri MRG’de değişken pozisyonlar, büyüklük ve yoğunluk sinyalleri gösterir. Hipofiz bezi adenomundan ayırmak bazen zordur.

Erişkinlerde transsfenoidal cerrahi (burun yoluyla) güvenli ve yüz güldürücüdür. Cerrahide kist duvarının basit transsfenoidal yolla kısmi çıkarımı ve kist boşaltılması yapılır.