Ramazan'da ilaç kullanımına dikkat !!!

Ramazan'da ilaç kullanımına dikkat !!!

Ramazan'da sahurda, iftarda nasıl beslenilmesi gerektiği kadar çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle ilaç kullananların da bir rehbere ihtiyacı vardır. Ramazan ayının yazın en sıcak günlerinde başlaması çeşitli sağlık uyarılarının yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Oruç süresinin yaklaşık 17 saati bulması, zaman zaman yaşanan 8-10 derecelik ısı değişimleri insan sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle günde bir ya da birden fazla ilaç kullanan hasta sayısı azımsanmayacak düzeydedir. İlaç kullanıp oruç tutanlar ilaçlarını iftar veya sahurda içebilirler. Ancak birden fazla ilaç kullananların süre ve doz açısından bilinçli olması gerekir.

Günde bir kez ilaç almak zorunda kalan hasta ilacını sahur ya da iftarda içebilir. Ancak Ramazan süresince bu her gün aynı saatte olmalıdır.

Kullandıkları tansiyon ilaçları idrar söktürücü özelliği olan hastalar bu ilaçlarını iftarda kullanmalıdır.

Son bir yıl içinde balon, stent yapılan, kalp ameliyatı, felç geçiren ya da beyin damarlarıyla ilgili sorun yaşamış hastalara oruç tutmayı önermiyoruz.

Tansiyon, şeker, kalp yetmezliği, bronşit gibi hastalıkları kontrol altına alınamayan ya da çok zor kontrol altına alınan, günde 6'dan fazla ilaç kullananlara da oruç tutmayı önermiyoruz.

Günde 2'den fazla tansiyon ve kalp ilacı kullanan, 60 yaş üzeri hastalarında oruç tutması sakıncalıdır. Bu kişiler başta teravih olmak üzere namazlarını mümkünse yavaş ya da oturarak kılmalıdırlar. Çünkü aniden ayağa kalkmaya bağlı olarak bu kişilerde tansiyon düşmesi, bayılma olabilir. Bayılma da kırık, çıkığa yol açabilir...

SAĞLIK NİMETTİR VE İNSAN KENDİ SAĞLIĞINI KORUMAKLA MÜKELLEFTİR...