Hemifasial spazm (Yüzde tik-seğirme hastalığı)

Hemifasial spazm (Yüzde tik-seğirme hastalığı)

Tıp dilinde istemsiz tik hastalığı olarak bilinen hemifasiyal spazm yüz kaslarının kasılması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle 50 yaş üstü kişilerde ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Yüz kaslarının istek dışı kas titremesi olarak ortaya çıkar. Yüzde oluşan tik kişilerde stres etkisi yapar.

Hemifasyal spazm hastalığının nedeni belli olmamakla birlikte yüzde bulunan sinir kasının baskı altında kalması sonucunda çıkabilir. Başın arka kısmında bulunan yüz sinirleri beyinden çıkışları sonrasında beyni besleyen vertebral damarın ya da bu damardan çıkan damar dallarının baskısı sonucu oluşur.

Yüz sinirleri yanak, göz, boyun ve alın kaslarını çalıştırmaktadır. Hemifasiyal hastalığı ilk dönemlerinde göz ve ağız kenarlarında seğirme görülmektedir. Hastalık ilerledikçe kasılmalar yüzün alt kısmına doğru ilerler ve ağız kasılma etkisiyle beraber o yöne kayar. Yüzün tek tarafında olacağı gibi iki tarafında da görülebilir.

Hemifasiyal spazmda hastaya muayene sonucunda tanı konulur. Doktor tarafından muayene edilen hastanın elektromyografisi (EMG) istenir. Görüntüleme yöntemi ile MRG yüz sinirlerine baskı yapan sebepler (kitle, damar, tümör?)görülebilir.

Tedavisi

Hemifasiyal spazmın ilk tedavisi tıbbı tedavi yöntemidir. İlaç tedavilerinde başarılı olunamayan hastalarda çare mikrovasküler dekompresyon cerrahi operasyonudur.

Cerrahi tedavisi

Ameliyat genel anestezi uygulanarak yapılır. Kulak arkasından 2-2,5 cm boyunda kemikte delik açılır. Yedinci sinirin beyinden çıkış yere ulaşılır. Yapılan bu ameliyatta sinire baskı yapan damar ile sinir arasına bir nevi pamuk olan teflon yastık konulmaktadır. Böylece damarın sinire baskı yapması engellenmiş olur.