BEL FITIĞI AMELİYATI HAKKINDA YANLIŞLAR VE DOĞRULAR

BEL FITIĞI AMELİYATI HAKKINDA YANLIŞLAR VE DOĞRULAR

Yanlış: Bel fıtığı ameliyatı çok risklidir. Hastaların çoğu ya sakat, ya da kısıtlı bir yaşam sürdürmek zorunda kalır.
Doğru: Lazer, endoskop ya da mikroskop ile yapılan bel fıtığı ameliyatlarının sakat kalma, felç olma gibi bir riski neredeyse hiç yoktur. Ameliyat hastayı normal yaşamına geri döndürmek için yapılır, onun hareketlerini kısıtlamak için değil.

Yanlış: Bel fıtığı ameliyatlarında hasta mutlaka narkoz almak zorundadır.
Doğru: Artık Epidural Anestezi yöntemi ile hasta uyumadan da ameliyat yapılabilmekte, hastalar ameliyat sırasında sohbet edebilmekte, ayaklarını oynatabilmektedir. Lazer yöntemiyle yapılan ameliyatta sadece lokal anestezi kullanılır.

Yanlış: Bel fıtığı ameliyatından sonra en az 3 ay seyahat edilmez, araba kullanılmaz.
Doğru: Bel fıtığı ameliyatından sonra hastanın tatile ya da bir seyahate çıkması istenilen bir durumdur. Hasta uçakla ya da trenle ameliyatın ertesi günü, arabayla ya da otobüsle ameliyattan iki gün sonra uzun yolculuğa çıkabilir. Ameliyattan 1 hafta sonra tatil yapabilir, 2 hafta sonra araba kullanabilir.

Yanlış: Ameliyat sonrası futbol, kayak, tenis gibi sporlar bir daha yapılamaz, denize girilemez.
Doğru: Ameliyattan 1 hafta sonra deniz ve havuz tedavi için yararlı girişimlerdir. Yürüyüş ve yüzme hastanın normal yaşama dönmesini hızlandırır. Zıplayarak yapılan sporlar iyileşmeyi geciktirdiği için 1 ay süreyle yasaklanır.

Yanlış: Yürüyüşten, merdiven çıkıp inmekten kaçınmalı, daha çok oturmak tercih edilmelidir.
Doğru: Oturmak bele binen yükü arttırır, 15-20 yirmi dakikadan fazla aynı pozisyonda oturulmamalı, sık sık vücudun pozisyonu değiştirilmelidir.

Yanlış: Bel fıtığı ameliyatından sonra cinsel güç azalır, zaten ameliyattan sonra en az 3 ay cinsel perhiz uygulanmalıdır.
Doğru: Bel fıtığının varlığı cinsel gücü azaltır, ameliyatla zamanla kaybolanları geri döndürmek mümkündür. Ameliyat sonrası cinsel perhiz ise sadece 10 gündür.