BEL AĞRISI VE BEL FITIĞI OLANLAR SPOR YAPABİLİR

BEL AĞRISI VE BEL FITIĞI OLANLAR SPOR YAPABİLİR

Hareketsiz yaşam tarzının getirdiği problemlerden birisi de bel ağrılarıdır. Bel ağrılarının nedenleri arasında bel fıtığı, bel kayması, uzun süre hareketsiz kalarak çalışmak, yanlış duruş ve oturuş pozisyonları ve zayıf karın kasları gibi önemli detaylar vardır.
Birçok kişinin düşüncesinin aksine bel ağrısı yaşayanlar kesinlikle spordan uzak kalmamalıdır. Aksine bizzat spor yaparak kan akışını hızlandırmalı, fazla kilolarından kurtulmalı ve bel çevresindeki kasları güçlendirerek omurgaya binen yükü azaltmalıdır.

Bel ağrısı olan nasıl spor yapmalıdır?

Öncelikle bel ağrılarınız kronik bir hal almışsa kesinlikle bir doktora başvurmadan spora başlamayın. Zaman zaman bel ağrısı çekenler ise öncelikle doktora başvurmadan aşağıdaki tavsiyelerime uyabilirler. Fakat spor yaparken belinizde normalde farklı bir ağrı hissederseniz hemen yaptığınız şeyi yarıda bırakarak daha fazla belinizi zorlamayın.

  • Genelde bel ağrısı/bel fıtığı başlangıcı olanlar için spor olarak yürüyüş ve yüzmeyi tavsiye ediyorum. Kalça ve bel kaslarını çalıştıran en iyi yüzme stili sırt üstü yüzmedir. Yürüyüş ise saatte 5 km hızla en az 30, en fazla 60 dakika yapılmalıdır. Bunun dışında kondisyon bisikleti ve hafif koşu (jogging) yapılabilir.
  • Sırt kaslarını geliştiren en iyi hareket ‘’ters mekik’’ yada ‘’süperman hareketi’’ tir. Bu hareket sırasında ellerinizden de destek alarak bel kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.
  • Karın kaslarını güçlendirmek içinse düz mekik hareketinden durmanızda yarar var. Bunun yerine crunch gibi ağırlık gerektiren hareketler ve yerde ağırlık yardımı ile belinizi zorlamayan hareketler yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın yüzlerce mekik çekmek yerine ağırlıkla karın kaslarınızı çalıştırmak daha verimli olacaktır.
  • Omurganızın esnemesi ve arasının açılması ağrıların önüne bir nebze de olsa geçebilir. Bu yüzden barfiks çekmek ve vücut ağırlığınızla biraz salınım yapmak size iyi gelebilir.
  • Omurgaya yük bindiren hareketler bel ağrılarını ve bel fıtığınızı tetikleyebilir. Bu yüzden özellikle bacak çalışırken squat gibi hareketlerden uzak durunuz.
  • Omurga sağlığınız için en faydalı egzersizlerden birisi ‘’plank’’ hareketidir. Karın, sırt, bel çevresi ve bacak kaslarınızın tamamını çalıştırarak bu bölgelerdeki yağlı dokunun erimesini sağlar.